Share:
 

Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
South/West 1st XI 13 2 Mar 19 Taylors Lakes
148 JA Wakeling 37 D Kanchana 29  GS Parker 4/28 BJ Nethersole 2/10 AG Hollingworth 2/19
def by Malvern
5/191(cc) L Walker 53 GS Parker 53 PJ McKenna 33  D Kanchana 2/37
Lionheart Reserve (Oval No. 1) 
South/West 2nd XI 13 2 Mar 19 Malvern
5/168 TJ Walker 69 LG Dunne 45  E Just 3/33 M Just 2/23
def Taylors Lakes
165 P Thomas 81  F Healy 5/47 TC Nelson 3/21
Malvern Cricket Ground 
North/West 3rd XI 13 2 Mar 19 Taylors Lakes
8/137(cc) B Larizza 40  J Willems 4/23 H Harris 3/7
def Kew
136 T Welling 47 H Harris 25  D Sakkas 4/33 MJ Netto 3/18
Tallintyre Reserve 
North/West 4th XI 13 2 Mar 19 Kew
1/118 DM Bernet 61* CW Finlayson 34  
def Taylors Lakes
117  P Langtry 2/19 JD Bernet 2/24 P Murphy 2/27
Victoria Park (Kew) (South Oval) 
T20 Twilight 2018/2019 1 27 Nov 18 Taylors Lakes
7/145 V Bansal 60  
def by St. Bernard's OC
8/147(cc)  N Sumanasinghe 3/31 JA Wakeling 2/16
Lionheart Reserve (Oval No. 1) 
JC Craig Under 15 West Group 7 17 Jan 19 Melton
64 AF Kerr 28  H Whelan 2/5 E Just 2/7 MJ Netto 2/9
def by Taylors Lakes
4/65  Z Haque 2/11
MacPherson Park (Oval #1) 
William Wringe Shield U18 Sunday 15 17 Feb 19 Craigieburn
6/82  HS Singh 2/10
def Taylors Lakes
81  A Lamanna 4/14 B Orr 2/4
Victor Foster Reserve 
NWMCA T/20 2 19 Dec 18 Taylors Lakes
2/155 D Brasher 67 M Just 61  
def Burnside Springs CC
9/152(cc)  G Garcha 3/44 D Kanchana 2/21
Lionheart Reserve (Oval No. 2) 
12 B GF 16 Mar 19 Taylors Lakes Cricket Club
6/154(cc) T Stephens 29* S Syan 28* J Singh 28*  
def Sydenham / Hillside Cricket Club
114 J Bailey 27* A Vakaloloma 26*  J Mangan 3/5
Lionheart Reserve (Oval No. 2) 
EBKCA Shield 14 A GF 9 Mar 19
10 Mar 19
Taylors Lakes Cricket Club
8/291 D Sakkas 74* E Brne 51* A Brasher 51* T Williams 42  R O'Brien 2/43 K Gunaratne 2/47
def Oak Park Cricket Club
176 R Singh 57  MJ Netto 5/30
Lionheart Reserve (Oval No. 2) 
McCabe Shield 16 A 9 16 Feb 19
23 Feb 19
West Coburg (1)
8/211(cc) J Baks 100* H Colomer 53  E Just 3/29 R Blizzard 3/37
def Taylors Lakes Cricket Club
196 L Denny 100* H Singh 39  C Newton 4/46 J Lamb 2/38
Shore Reserve 
Under 14 (3) Friday 11 15 Feb 19 Westmeadows Cricket Club
7/114(cc) J Sweerts 32*  P Ghuman 2/13
def Taylors Lakes Cricket Club
99  S Liyanage 2/6 D Hollow 2/13
Westmeadows Reserve 
Catherine Morrow Shield U15 All Girls 14 6 Mar 19 Taylors Lakes
v BYE
 
Under 10s 15 1 Mar 19 Taylors Lakes
v Sydenham / Hillside 1
Lionheart Reserve (Oval No. 1) 
JC Craig Under 15 Finals QF 22 Jan 19 Taylors Lakes
102 HS Singh 32 D Sakkas 29  C Scriven 5/12 S Rogers 2/17
def by Kew Cricket Club
5/181(cc) TB Cassidy-Welch 49 S Rogers 42* O Olsen 29  
Lionheart Reserve (Oval No. 1) 
Jillian Boundy Competition U11 All Girls 14 6 Mar 19 West Coburg (2)
7/75(cc)  
def Taylors Lakes
4/71(cc)  S Dempsey 2/14
Clifton Park (Aberfeldie) 
Ern Girolami Shield SF 23 Feb 19 Taylors Lakes
9/264(cc) R Morgan 86* J Markham 53 L Williams 34 D Darcy 26  J Kean 3/29 S Skapetis 2/35
def by Maribyrnong Park St Marys
4/269 T McNamara 103* R Telfer 89 M Barakat 39  
Lionheart Reserve (Oval No. 2) 

Events

2018/19 Senior Presentation Night
The Senior, U18 & U16 Presentation Night for season 2018/19 will be he...

News

NWMCA 12B Shield Premiers

Congratulations to our Under 12 boys who won the NWMCA 12B Shield TLCC 6/154 (T Stephens 29*, S Syan 28*, J Singh 28*) def SHCC 114 (J Mangan 3/5) Read more

2018/19 Senior Presentation Night

The Senior, U18 & U16 Presentation Night for season 2018/19 will be held at Overnewton Castle Three course meal Beer, wine and soft drink included Read more

EBKCA Shield 14A Premiers

Congratulations to our U14 boys who won the NWMCA EBKCA Shield U14A TLCC 8/291 (D Sakkas 74* E Brne 51* A Brasher 51* T Williams 42 ) def OPCC 174 (M Read more